Castello di Volpaia Gran Selezione Chianti Classico Chianti Classico IL Puro Casanova 2015

Kód: V0621
3 583 Kč / ks 4 777,33 Kč / 1 l
Skladem
Můžeme doručit do:
16.7.2024
Možnosti doručení

Intenzivní rubínově červená barva. Vůně je mimořádně elegantní, charakteristický typickými tóny třešní a fialek typické pro Sangiovese, doprovázené nádechem vanilky a kakaa.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Intenzivní rubínově červená barva. Vůně je mimořádně elegantní, charakteristický typickými tóny třešní a fialek typické pro Sangiovese, doprovázené nádechem vanilky a kakaa. Chuť je jemná, hedvábná, zajímavá, s ovocnou dochutí a velmi dlouhým závěrem.

„Il Puro“ (Čistý)

Chianti Classico Riserva, Gran Selezione, DOCG, IL Puro, Castello di Volpaia 2015

Je to původní klon (též autochtonní) Sangiovese z vinice Casanova, která se nachází ve výšce 490 metrů nad mořem, na jižním svahu Volpaia mezi slavnými vinicemi Coltassala a Balifico. Zde pěstují v bio režimu původní klony Sangiovese Volpaia z více než 60 let starých vinic. Ročník 2006 byl prvním výběrem z vinice Casanova, která zrodila „Il Puro“: 100% Sangiovese, 100% autochtonních klonů, 100% organických, 100% Chianti Classico, nulové emise CO2. „Il Puro“ je ukázkou toho, jak vinifikace čistého Sangiovese v oblasti Chianti Classico, které poskytuje nejvěrnější a nejautentičtější ukázku vína této apelace.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína dle země
Záruka: 6
Značka: Castello di Volpaia
Oblast původu: Toscana
Barva vína: Červené víno
Odrůda: Sangiovese
Ročník: 2015
Klasifikace: Chianti Classico DOCG
Obsah alkoholu: 14 %
Obsah cukru: suché
Párování: samostatně, uzeniny, hovězí, zvěřina, jehněčí, černé lanýže
Objem: 0,75 l
Země původu: Itálie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
VINAŘSTVÍ
CASTELLO DI VOLPAIA
ITALSKÉ
TOSCANA

První zmínky o kultivaci vína v Castello di Volpaia, které se nachází v samém srdci oblasti Chinati Classico, sahají až do 12. století. V dnešní době vinařství vlastní rodina Mascheroni, která jej značně zmodernizovala a převedla na organickou produkci. Kromě vinařství v Chianti Classico rozšířila svou působnost i do toskánské přímořské oblasti Maremma.

Vinařství významně formovala jeho poloha v srdci Chianti na pomezí kdysi soupeřících států Florencie a Sieny. Nachází se za hradbami středověkého opevněného městečka Volpaia, což v překladu znamená liščí doupě, a kromě své pověsti silného opevnění je jeho historie již od počátku spjata s produkcí vína.

Skvělé polohy k pěstování révy vinné předurčily Volpaie dlouhou vinařskou tradici. Tomu, že vinařství se zde rozvíjelo pravděpodobně hned po vystavení města, napovídají první písemné zmínky o kultivaci révy vinné, jenž se datují už k roku 1172. Logo vinařství znázorňuje rodinný erb slavné rodiny della Volpaia, která nese jméno po samotném městečku. Proslavila se především hodinářstvím a přátelila se s takovými mistry, jakým byl například Leonardo da Vinci. Rostoucímu významu městečka učinil přítrž až pád Sieny roku 1554, čímž Volpaia ztratila své důležité strategické postavení. Její přední pozice v produkci vína a olivového oleje však přetrvává i nadále.

Do dnešního vývoje vinařství promluvil významný tiskař a knihař Rafaelo Stianti, když roku 1966 koupil vinařství spolu s dvěma třetinami městečka. Po svatbě jeho dcery Giovanelly s Carlem Masceronim jej pak věnoval novomanželům jako svatební dar. Mladý manželský pár neotálel a začal s rozsáhlou modernizací sklepů a pozvolným přesazováním vinic. Ve sklepních prostorách vznikly moderní prostory s nerezovými tanky pro kontrolované kvašení, sklepy pro zrání vína v dubových sudech a následně v láhvích. Pod chodníky byl následně vybudován důmyslný “vínovod“, který umožňuje gravitační přesun mladého vína z nerezových tanků do míst určených pro zrání v dubových sudech.

Vinařství dnes spravuje 46 hektarů vinic a 12 hektarů olivových sadů v nadmořské výšce mezi 400 a 600 m.n.m. O vinice situované na pískovcových půdách s bohatým podílem vápence se starají v rámci zásad organického hospodaření. Z červených vín připadá největší rozloha vinic tradiční autochtonní odrůdě Sangiovese, jíž doplňují mezinárodní odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon. Největší vína Chianti Classico DOCG jsou pak v duchu nových trendů postavena na 100% podílu Sangiovese, které zde naplno projevuje svůj potenciál. Celá produkce je doplněna o bílé cuvée Chardonnay a Sauvignonu blanc a tradiční dezertní víno Vinsanto z odrůd Trebbiano a Malvasia.

Zajímavým počinem je pak spolupráce vinařství Prelius s Castello di Volpaia. Výsledkem je mladé Citto a jeho starší sourozenec Indue. Obě vína jsou cuvée elegantního Sangiovese z poloh Chianti Classico a mohutného Cabernetu Sauvignon z horké přímořské Maremmy.