ALOIS LAGEDER Comet BLA XVI 2016

Kód: V0094
Značka: Alois Lageder
816 Kč / Ks 1 088 Kč / 1 l
Skladem
Můžeme doručit do:
23.4.2024
Možnosti doručení

Bla XVI 2016 je víno z řady Comet od slavného vinaře Aloise Lagedera z odrůdy Blatterle.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Alois Lageder Bla XVI 2016

Autoktonní odrůda Trentino - Alto Adige Blatterle z řady Comet od slavného vinaře Aloise Lagedera.

Spontánně kvašené celé hrozny, 19 měsíců na kalech v použitých sudech typu barrique.

Trentino - Alto Adige, Italy South Tyrol had a wealth of indigenous grape varieties, such as Blatterle a grape that is released from time to time under the Lageder Comet series. Most of these varietals have been long forgotten but with climate change and uncertain weather patterns some of these ancestral varieties that have lived for centuries in the region are being rediscovered and reimagined. Today at Lageder they are being released in small lots at Lageder to test the waters of modern wine drinkers.

BLA•XVI is getting just such a chance using traditional maceration techniques with whole grapes followed by a spontaneous, indigenous yeast fermentation. The grapes are grown over a deep ancient seabed sitting at 280 meters above sea level. The fermentation takes place over 5 weeks with whole grape processing in the stainless-steel tank before spending 19 months on its lees in used barriques. Very little sulphur is used during fermentation and none at bottling. The tone is medium light, the fruit is red and earthy. A kinder, gentler, clean wine from a different time.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína dle země
Záruka: 6
Značka: Alois Lageder
Oblast původu: Alto Adige - Caldaro
Barva vína: Bílé víno
Odrůda: Blatterle
Ročník: 2016
Klasifikace: Alto Adige DOC
Obsah alkoholu: 12,5 %
Obsah cukru: suché
Objem: 0,75 l
Země původu: Itálie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
VINAŘSTVÍ
ALOIS LAGEDER
ITALSKÉ
ALTO ADIGE

Rodinná firma s historií od roku 1823, dnes vedena Aloisem Lagederem, zástupcem 5. generace vinařů. Maximální důraz je kladen na snoubení tradice a inovace. Čím dál větší část produkce vinařství je vyráběna bio-dynamickou metodou.

Již po více než 150 let je rodina Lagederových spojena s vinařskou tradicí. Vše začalo v roce 1855, kdy praděd Aloise Lagedera vybudoval v Bolzanu vinařský závod. V roce 1934 rodina zakoupila usedlost Löwengang v Magré a v průběhu dalších let dále expandovala na další území a kupovala další vinice ve vybraných polohách v Alto Adige.

V současné době je společnost vedena Aloisem Lagederem. Jeho inovační myšlenky a strategie způsobily v průběhu 80. let revoluci ve vinařském umění v oblasti Alto Adige. Jeho hlavním cílem je upřednostňování kvality před kvantitou. V jeho úsilí mu mu pomáhá i jeho sestra Wendelgard von Dellemann, spolu se švagrem Luisem von Dellemannem, enologem. Ten je zodpovědný za výrobu a kontrolu vína v Tór Löwengang.

Místní mikroklima představuje částečně středomořské podmínky, ovlivněné blízkostí Alp. Výrazné rozdíly mezi nočními a denními teplotami umožňují koncentrovat v hroznech vysoký extrakt, svěžest a kyselinu.

Pro Aloise Lagedera je nejvyšší prioritou úcta k přírodě a maximální využití ekologicky šetrných postupů při pěstování i výrobě. Po mnoho let praktikuje metody šetrného ekologického vinařství. Je si také velmi dobře vědom toho, že výroba výjimečných vín vyžaduje důraz na výběr vhodných poloh pro jednotlivé odrůdy.

Pěstované odrůdy tak mohou naplno vyjádřit svůj charakter ovlivněný místem, z něhož pocházejí: Cabernet Sauvignon a Schiava na vinici „Römigberg,“ u jezera Caldaro, Lagrein v Bolzanu na „Lindenburgu“, Chardonnay a Cabernet na „Löwengangu“ a Gewurztraminer na „Am Sand“, hrubé, vápencové suti Magré. Právě výše jmenované polohy představují 31 hektarů.

Na dalších místech jsou polohy osázeny jednou odrůdou: Pinot Bianco na „Haberlehofu“ v Buchholzu, Pinot Grigio na „Beneficium Porer“ v Magré, Sauvignon na „Lehenhofu“ v Terlanu a Pinot Noir na „Krafussu“ v Appianu. V současné době rodina vlastní celkem 63 ha vinic.

Po dokončení kvašení dozrávají vína ve starých klenutých sklepech Tór Löwengangu. Vína Aloise Lagedera jsou rozdělena do dvou výběrových skupin: Tenuta Lageder a Alois Lageder. Pro řadu vín s označením Tenuta Lageder se používají výhradně hrozny z vlastních vinic nebo vinic kontrolovaných rodinou Lageder, pěstovaných výhradně biodynamicky. Mají elegantní, výrazný charakter a dozrávají ve francouzských dubových sudech. Tato vína obdržela v r. 2007 biodynamickou certifikaci Demeter.

Vína pod značkou Alois Lageder jsou vyrobena z části z hroznů pěstovaných biodynamicky na vlastních vinicích, a z části z hroznů nakoupených od místních pěstitelů, se kterými má Alois Lageder dlouhodobé smlouvy.