VIC ROBERT Greg & Juju blanc 2019

Kód: V0743
Značka: Robert Vic
196 Kč / Ks 261,33 Kč / 1 l
Skladem
Můžeme doručit do:
30.5.2024
Možnosti doručení

Srozumitelná vůně zelených jablek, hrušek a broskví, s příjemným dotekem citrusů a herbálních tónů.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Srozumitelná vůně zelených jablek, hrušek a broskví, s příjemným dotekem citrusů a herbálních tónů. Chuť je lehká, ovocná, příjemně aromatická a osvěžující. Svým projevem odpovídá aroma. Příjemné víno k osvěžení leních dnů.

Charakteristika odrůdy a vína: (H) Vrcholky letorostů jsou silně bíle vlnatě plstnaté, zelenkavé s jasně červenými okraji. Apikální listy jsou světle zelené s bronzovými skvrnami, pavučinovitě ochmýřené. Dospělé listy jsou středně velké, poměrně silné, okrouhlé, pětilaločnaté se středně hlubokými až hlubokými výkroji, líc listu je mřížkovitě vrásčitý, rub slabě plstnatý a štětinkatý, okraj listu je podehnutý, středně výrazně zoubkovaný, zoubky mají širokou bázi, řapíkový výkroj je lyrovitý, otevřený až úzce otevřený, někdy uzavřený s lehce překrytými okraji, s ostrým dnem. Hrozny jsou středně velké až velké, válcovitě kuželovité až pyramidální, kompaktní, s křidélky, bobule středně velké, okrouhlé až mírně oválné, šedavé až šedorůžové barvy, s pevnou slupkou, se šťavnatou, nezbarvenou dužinou neutrální chuti. Dužina bobulí obsahuje semena. Odrůda raší osm dní po Chasselas, dozrává pozdně, 30-35 dnů po Chasselas, v jižní části Krymského poloostrova trvá její vegetační cyklus 146-151 dní při SAT 2900°C100. Růst je středně bujný až bujnější, výnosy poskytuje velmi vysoké (až 150 hl/ha), ale poměrně kolísavé. Odrůda je náchylná zejména k oidiu, citlivější je k peronospoře, dobře odolává botrytidě a exkorióze, hůře vzdoruje obalečům a roztočům, oproti ostatním odrůdám rodiny Terret je mnohem více náchylná ke hnědnutí bobulí při přímém oslunění, pozdním jarním mrazům odolává poměrně dobře, zimním mrazům odolává průměrně (-19 až -22°C). Na úrodných, příliš vlhkých a hlubokých půdách má sklon ke sprchávání, ale obecně je nenáročná na půdní typy. Odrůdová vína jsou lehká, bohatší na aciditu, spíše suchá a neutrálního typu, bývají jemně aromatická s tóny florálními a ovocnými, s nižším obsahem alkoholu, v některých ročnícíh vykazují také vyšší mineralitu, setkáme se s nimi pouze v kategoriích zemských a stolních vín (Vin de Pays či Vin de Table). V ostatních případech tvoří hrozny součást cuvée bílých vín oblasti Provence, nebo slouží, tak jako v minulosti, k přípravě vinných destilátů. V minulosti hrozny této odrůdy sloužily, společně s hrozny odrůdy Terret blanc (obě odrůdy byly často pěstovány ve společných výsadbách) také k výrobě svěžích, suchých bílých vín neutrálního typu, tvořících základ pro výrobu vermutu.
Původ a rozšíření: Terret gris je pozdní moštová odrůda původu Vitis vinifera, jedna ze dvou odrůd, které vznikly mutací původní, starobylé jihofrancouzské odrůdy Terret noir, pocházející z oblasti Languedoc-Rousillon30, odkud je poprvé písemně zmíněna roku 1619 z okolí CarcassoneA. Odrůda Terret gris je zapsána v národním katalogu francouzských odrůd, roku 2011 byla ve Francii vysazena na ploše 69 hektarů (v minulosti byla hojnější), není zde k dispozici žádný registrovaný klon odrůdy, klonová selekce probíhá v départamentu Hérault30. Dnes odrůda Terret gris tvoří základ vinohradů oblasti Étang de Thau (laguna, situovaná v départementu Hérault na jihu Francie, nedaleko pobřeží Lvího zálivu), je zde pěstována v rámci apelací AOC Corbieres, Minervois a Coteaux du Languedoc, v oblasti Provence také v okolí Palette. Odrůda sice není výslovně zmíněma v apelačních řádech, přesto si cestu do některých kupáží těchto apelací jako minoritní složka cuvée najde. Malé výsadby této odrůdy najdeme také v Ukrajině, na Krymském poloostrově100. Odrůda Terret noir je jednou z nejstarších odrůd jižní Francie, má velký sklon k mutacím (stejně jako další odrůdy této rodiny, tedy také Terret gris), barva hroznů těchto odrůd se může lišit od ročníku k ročníku, někteří vinaři dokonce hlásí výskyt bílých, šedých i modrých hroznů na jednom keři současně168. Zajímavostí je, že v období před révokazovou kalamitou byly rozšířeny především odrůdy Terret noir a Terret gris (sloužily k výrobě vermutu a vinných destilátů, ale lokálně též jako stolní odrůdy), dnes převládá Terret blanc, modrá odrůda téměř vyzmizela z vinic. Odrůda Terret blanc byla považována za méně výnosnou, ale klonální selekce výnosy zvýšilaA. Odrůdu Terret noir považuje francouzský ampelograf J.M. Boursiquot (2012) za potomka odrůdy Rivairenc (Aspiran noir), katalog VIVC tuto skutečnost nicméně neuvádí (2017)A, 163. Do rodiny odrůd Terret náleží ještě odrůdy Terret noir a Terret blanc, roku 1858 byla ve Francii křížením odrůd Terret noir x Bouschet petit vyšlechtěna moštová odrůda Terret Bouschet.
Odrůdy: Terret Bourret 60 %, Sauvignon Blanc 40 %

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína dle země
Záruka: 6
Značka: Robert Vic
Oblast původu: Languedoc
Barva vína: Bílé víno
Odrůda: Terret, Sauvignon Blanc
Ročník: 2019
Klasifikace: Pays d’oc IGP
Obsah alkoholu: 12,5 %
Obsah cukru: suché
Objem: 0,75 l
Země původu: Francie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
VINAŘSTVÍ
ROBERT VIC
FRANCOUZKÉ
LANGUEDOC

Vinice a středověký hrad Preignes rodiny Vic se nachází v srdci Languedocu mezi městy Béziers a Agde. Již pátá generace vinařů zde produkuje jedinečná vína z unikátních poloh s čedičovým podložím, která dávají vínům nezaměnitelný charakter. Na 250 hektarech vinic se zaměřují především na mezinárodní odrůdy Syrah, Merlot a Cabernet Sauvignon či tradiční Grenache, Cinsault a Mourvèdre. Zajímavé jsou archeologické nálezy na pozemku vinařství, jenž prokazují, že víno zde bylo pěstováno Římany před více než 2000 lety.