PLANETA Chardonnay Didacus 2019

Kód: V0937
Značka: Planeta
2 513 Kč / Ks 3 350,67 Kč / 1 l
Skladem
Můžeme doručit do:
30.5.2024
Možnosti doručení

Toto víno je bez přehánění nejlepší sicilské a jedno z nejlepších italských Chardonnay.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Chardonnay Didacus

Sicilia Menfi Doc

 

Dear Friends,

we have been a landowning family – Genus dominorum praediorum – for many, many generations; and for at least four more, contrary to the archaic traditions and custom of Sicily, ownership has come to mean love, care, passion and after that, and only after that, income. To the 60’s generation, Sicilian winegrowing seemed cramped, in tight shoes, – there was an irresistible attraction to innovation and to change, a long look around the world, close observation and finally…

 

In February 1985, 4 hectares of chardonnay were planted, in one swoop going back a century: to winegrowing at the time of the Orléans, royal exiles from France, and the Princes of Valdina; Baron Mendola, a keen scholar of viticulture and the equally enlightened Baron Spitaleri, all of whose wines, made from noble vines cultivated across the alps in their ancestral lands, graced great tables in many European courts. It wasn’t an easy planting; an exceptionally hot summer, plants developed for other climates, soils full of clay and limestone, difficult to tame but generous in the quality of their yield. To be brief, many vines disappeared, only to be replanted, regrafted and set up again with the tenacity of those who believe strongly in a different future.

Never has so much work been more handsomely rewarded: in 1989 the great gentleman-enologist Carlo Corino arrived – Piedmontese by birth and culture, decades of work in Australia, the Wizard of chardonnay in temperate climates.

He was as enthusiastic about those 4 hectares as he was about the sun and the warm humanity that he felt in Sicily; we worked together to make a legendary wine which, from the first vintage in 1994 up to this day, has filled us with joy and great satisfaction. Time goes on and in July 2014, after 30 years, walking through the glorious vineyard, an expert eye can clearly spot the vines that took hold in 1985 and since then have been growing along happily...“Eureka”!

Thank goodness my nephew Alessio has lots of imagination.

Our master agronomists cover the whole vineyard and mark the plants they’ve selected; at the right moment our expert workmen choose the best bunches which are transported, pressed and put into barriques.

One more year of anxious anticipation and finally, Didacus is born; it rests in the bottle for the right period of time and now it’s here for you.

Why Didacus?

My beloved father Vito used to call me different names.

Diego was for every day, Dieguzzo was for when we felt extremely close to each other, Didacus, (when I was small it made me think of Luciferus) was for my all too frequent outbursts of unruly behavior.

The fifth of seven children, a big house… But that’s another story and one day I’ll tell it to you.

My thanks to all of you for your attention, and to all those who have worked to produce this wine.

 

Diego Planeta

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína dle země
Záruka: 6
Značka: Planeta
Oblast původu: Menfi
Barva vína: Bílé víno
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2019
Klasifikace: Menfi D.O.C. - Sicilia
Obsah alkoholu: 14 %
Obsah cukru: suché
Objem: 0,75 l
Země původu: Itálie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
VINAŘSTVÍ
PLANETA
ITALSKÉ
SICÍLIE

Toto slavné sicilské vinařství bylo založeno v roce 1995. Planeta je sicilským producentem vína postaveným na dlouhé zemědělské tradici, který je hluboce spjat se zdejším regionem. Jeho počátky se datují kolem roku 1500, a jsou úzce spjaty s regiony Sambuca di Sicilia a Menfi, kde rodina hospodaří již po 17 generací.

V současnosti Planeta obhospodařuje šest různých vinařských teritorií Sicílie na celkové rozloze čítající 363 hektarů vinic. Jedná se o Ulmo v Sambuca di Sicilia, Dispensa v Menfi, Dorilli ve Victoria, Buonivini v Noto, Feudo di Mezzo na Etně v Castiglione di Sicilia a poslední La Baronia v Capo di Milazzo.

Díky svým rodinným hodnotám a historické znalosti jednotlivých terroir, umožňuje vinařství Planeta zažít virtuální cestu napříč Sicílií a poznávat největší vína z rozmanitých místních odrůd, jakými jsou Grecanico, Carricante, Moscato di Noto, Frappato, Nerello Mascalese a Nero d'Avola. Na druhé straně produkuje skvělá a znalci z celého světa oceňovaná vína z klasických evropských odrůd Chardonnay, Syrah, Merlot a Cabernet, kterým propůjčuje nezaměnitelný sicilský rukopis.

Planeta je starobylá rodina španělského původu. První zmínky se datují roku 1585, kdy se Michele narodil syn Nicolao, který zdědil pozemky osázené vinnou révou u Partanny. O nějaký čas později, v roce 1694 Giovanni Pietro dostal jako věno pozemky a pevnost Ulmo v Sambuca di Sicilia.

Současníci Alessio, Francesca a Santi Planeta vkládají do rodinného projektu svou veškerou životní energii. A nadále pokračují v úspěšném rozvoji vinařství Planeta, který započal Diego Planeta, jenž je považovaný za vůdčí postavu a obroditele sicilského vínařství. Společně si vytyčují velmi ambiciózní cíle se stálým ohledem na dodržení vysoké kvality jejich produktů.

Alessio Planeta, bratranec Francesky, působí jako hlavní enolog. Francesca je zodpovědná za míchání a hledání optimálního cuvée, ale její hlavní starostí je obchod a marketing.