ALOIS LAGEDER Pinot Grigio 2015 0,375 l

Kód: V0101
Značka: Alois Lageder
252 Kč / Ks 672 Kč / 1 l
Skladem
Můžeme doručit do:
30.5.2024
Možnosti doručení

Báječné a srozumitelné Pinot Grigio z Alto Adige od slavného vinaře Aloise Lagedera.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Slámově žlutá barva se zelenkavými odlesky. Srozumitelné expresivní aroma, v němž převládají tóny květin a koření. Chuť je bohatá, ovocná s lehkým kouřovým nádechem. Dlouhý svěží závěr.

 

Hrozny sebrané uprostřed měsíce září pocházejí z keřů dosahujících stáří mezi 10 a 66 roky. Fermentace probíhala v nerezových tancích, poté následovalo čtyřměsíční zrání na kvasnicích. Víno třpytivé, světle žluté barvy s lehce zelenkavým nádechem a příjemným květinovým aroma s lehce kořenitými náznaky.

Skvělý doplněk k masovým či rybím předkrmům, paštikám, terinám, drůbeži či bílým masům s houbami.

 Alois Lageder

Jeho vína jsou známá daleko za hranicemi Jižního Tyrolska.

Před pár desítkami let se jako první vydal touto náročnou cestou nekompromisní kvality a odstartoval revoluci v jihotyrolském vinařství. Útokem na kvalitu dle hesla „Kvalita místo kvantity" zajistil jihotyrolským vínům nevyčíslitelnou hodnotu a prvotřídní pověst. Alois Lageder, iniciátor tohoto jihotyrolského „Vinařského jara", ovšem pokračoval dále.

Na svých dvou vinicích, „Tor Löwengang" a "Cason Hirschprunn" 30 km jižně od Bozen/Bolzana, vsází již od 70. let na stálost. Na střeše vinařství používá fotovoltaický systém a zavedl biozpůsoby obdělávání vinic. Tím si drží náskok oproti ostatním.

Zároveň je mecenášem umění a prezidentem Muzeionu, jihotyrolského muzea moderního a současného umění v Bozen.

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína dle země
Záruka: 6
Značka: Alois Lageder
Oblast původu: Alto Adige - Caldaro
Barva vína: Bílé víno
Odrůda: Rulandské šedé, Pinot Gris, Pinot Grigio
Ročník: 2015
Klasifikace: Alto Adige DOC
Obsah alkoholu: 13,5 %
Obsah cukru: suché
Objem: 0,75 l
Země původu: Itálie

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
VINAŘSTVÍ
ALOIS LAGEDER
ITALSKÉ
ALTO ADIGE

Rodinná firma s historií od roku 1823, dnes vedena Aloisem Lagederem, zástupcem 5. generace vinařů. Maximální důraz je kladen na snoubení tradice a inovace. Čím dál větší část produkce vinařství je vyráběna bio-dynamickou metodou.

Již po více než 150 let je rodina Lagederových spojena s vinařskou tradicí. Vše začalo v roce 1855, kdy praděd Aloise Lagedera vybudoval v Bolzanu vinařský závod. V roce 1934 rodina zakoupila usedlost Löwengang v Magré a v průběhu dalších let dále expandovala na další území a kupovala další vinice ve vybraných polohách v Alto Adige.

V současné době je společnost vedena Aloisem Lagederem. Jeho inovační myšlenky a strategie způsobily v průběhu 80. let revoluci ve vinařském umění v oblasti Alto Adige. Jeho hlavním cílem je upřednostňování kvality před kvantitou. V jeho úsilí mu mu pomáhá i jeho sestra Wendelgard von Dellemann, spolu se švagrem Luisem von Dellemannem, enologem. Ten je zodpovědný za výrobu a kontrolu vína v Tór Löwengang.

Místní mikroklima představuje částečně středomořské podmínky, ovlivněné blízkostí Alp. Výrazné rozdíly mezi nočními a denními teplotami umožňují koncentrovat v hroznech vysoký extrakt, svěžest a kyselinu.

Pro Aloise Lagedera je nejvyšší prioritou úcta k přírodě a maximální využití ekologicky šetrných postupů při pěstování i výrobě. Po mnoho let praktikuje metody šetrného ekologického vinařství. Je si také velmi dobře vědom toho, že výroba výjimečných vín vyžaduje důraz na výběr vhodných poloh pro jednotlivé odrůdy.

Pěstované odrůdy tak mohou naplno vyjádřit svůj charakter ovlivněný místem, z něhož pocházejí: Cabernet Sauvignon a Schiava na vinici „Römigberg,“ u jezera Caldaro, Lagrein v Bolzanu na „Lindenburgu“, Chardonnay a Cabernet na „Löwengangu“ a Gewurztraminer na „Am Sand“, hrubé, vápencové suti Magré. Právě výše jmenované polohy představují 31 hektarů.

Na dalších místech jsou polohy osázeny jednou odrůdou: Pinot Bianco na „Haberlehofu“ v Buchholzu, Pinot Grigio na „Beneficium Porer“ v Magré, Sauvignon na „Lehenhofu“ v Terlanu a Pinot Noir na „Krafussu“ v Appianu. V současné době rodina vlastní celkem 63 ha vinic.

Po dokončení kvašení dozrávají vína ve starých klenutých sklepech Tór Löwengangu. Vína Aloise Lagedera jsou rozdělena do dvou výběrových skupin: Tenuta Lageder a Alois Lageder. Pro řadu vín s označením Tenuta Lageder se používají výhradně hrozny z vlastních vinic nebo vinic kontrolovaných rodinou Lageder, pěstovaných výhradně biodynamicky. Mají elegantní, výrazný charakter a dozrávají ve francouzských dubových sudech. Tato vína obdržela v r. 2007 biodynamickou certifikaci Demeter.

Vína pod značkou Alois Lageder jsou vyrobena z části z hroznů pěstovaných biodynamicky na vlastních vinicích, a z části z hroznů nakoupených od místních pěstitelů, se kterými má Alois Lageder dlouhodobé smlouvy.