Bodegas San Alejandro Vinas Viejas Baltasar Gracián 2021

Kód: V1126
335 Kč / ks 446,67 Kč / 1 l
Skladem
Můžeme doručit do:
16.7.2024
Možnosti doručení

Bodegas San Alejandro, Baltasar Gracián je Garnacha z parcel starých více než 60 let, Calatayud, Aragon, Španělsko.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Baltasar Gracián Vinas Viejas

Ročník: 2021.
Odrůda: Garnacha.
Apelace: Calatayud


Popis

Baltasar Gracián je nejprodávanějším vínem vinařství Bodegas San Alejandro z oblasti Aragón / Calatayud. Vinice se nacházejí vyšších nadmořských výškách, různé orientace. Staré keře odrůdy Garnacha jsou pěstované na štěrkovitých půdách s vysokým obsahem břidlice a křemence.

Intenzivní rubínově červená barva s fialovým meniskem.  Má intenzivní a svěží vůni červených plodů, jako jsou třešně, červený rybíz a maliny s květinovými tóny v pozadí, připomínající růže a fialky. Elegantní, strukturované a velmi dobře vyvážené, se svěžím ovocným charakterem, dlouhý živý závěr.

 

 


Vinice

Vybrané hrozny Garnacha z parcel starých více než 60 let. Odstopkované a nerozdrcené hrozny macerují měsíc s jemným přepumpováním matolin. Víno zraje 12 měsíců ve francouzských foudrech a kádích o objemu 50 hl, aby byla zachována lepší rovnováha a primární aroma odrůdy Garnacha.

Intenzivní rubínově červená barva s fialovým meniskem.  Má intenzivní a svěží vůni červených plodů, jako jsou třešně, červený rybíz a maliny s květinovými tóny v pozadí, připomínající růže a fialky. Elegantní, strukturované a velmi dobře vyvážené, se svěžím ovocným charakterem, dlouhý živý závěr.

 

 Baltazar Gracián y Morales (8.1. 1601 – 6.12. 1658) byl španělský jezuita, spisovatel a filosof 17. století. Během svého života byl za své mimořádné a nadčasové názory církevními autoritami často pronásledován, protože představitelé církve považovali jeho dílo za dehonestující a podkopávající vážnost církevního, ale i světského stavu.

Baltasar Gracián Y Morales

 Baltasar Gracián Y Morales se narodil v Calatayud, Aragon, Španělsko. Do Tovaryšstva Ježíšova nastoupil v roce 1619. Gracián následně napsal několik knih o aspektech lidského života a chování a nakonec se stal rektorem jezuitské koleje v Tarazoně. Gracián se zabýval definováním kvalit ideálního člověka a vytvořením systému pravidel, která by vedla k lepšími až ideálnímu životu.

 Pod svým skutečným jménem vydal pouze jednu knihu (Sanctuary Mediation for Priests and Frequent Communiates). Ostatní knihy vydal bez svolení svého jezuitského představeného pod pseudonymy Lorenza Graciána nebo Graciána de Marlonesa.

 Mnoho jeho knih bylo věnováno objasnění principů konceptismu - metafyzického vtipu, založeného na dvojznačnostech, nových slovech, propracovaných domýšlivostech a protikladech. Někteří považují jeho styl za nástup dekadence. Právě světská povaha některých jeho knih později vedla k jeho pokárání.

 V roce 1637 publikoval knihu El héroe, kde popisuje politického nadčlověka, kterého pojal jako křesťanskou odpověď na Machiavelliho prince. Kniha později upoutala pozornost Napoleona a ovlivnila Schopenhauera a Neitzscheho.

 V pozdějším díle El discreto Gracián tvrdil, že k zajištění ideálního života je třeba nejprve hovořit s mrtvými (číst jejich díla), poté se živými (získávat světské zkušenosti a cestovat) a poté se sebou (meditací a přípravou na smrt).

 Navzdory svým nadřízeným vydal pod jiným jménem knihu El kritón (1651, 1653, 1657), třídílný filozofický román, který německý pesimistický filozof z 19. století Arthur Schopenhauer považoval za jednu z nejdůležitějších knih, jaké kdy byly napsány. Schopenhauer velmi obdivoval Graciána. Není divu, že v jeho díle najdeme dostatek společných myšlenek.

Kniha je psána satirickým tónem o lidské společnosti. Jedná se o příběh ušlechtilého divocha, který je přiveden do Evropy, aby pozoroval tzv. civilizační výdobytky. Vyvozené závěry jsou ale vysoce pesimistické, což naznačuje, že civilizace poškozuje přirozené humanistické instinkty, s nimiž se člověk rodí.

 Asi 300 aforismů bylo získáno z Gracianových děl a publikováno jako příručka El Oráculo (Příruční orákulum a umění moudrosti). Jedná se zhuštěný souhrn moudrosti ve 300 odstavcích, jak se chovat v životě důstojně, moudře a proto i šťastně.

Tuto knihu, stejně jako ostatní Gracianovy knihy, vydal jeho přítel Don Vincencio Juan de Lastanosa. Byl to možná on, kdo vytáhl jeho myšlenky z ohromné ??Gracianovy práce, která v mnoha případech odráží jeho zřejmou touhu poučovat knížata a jejich výkon moci.

 Knihy:

Baltasar Gracián, Příruční orákulum a umění moudrosti, Odeon, Praha 1990.

Baltasar Gracián, Kritikon, Odeon, Praha 1984

Gracián kontra Komenský : Příruční orákulum aneb Umění moudrosti / uspořádal Hugo Schreiber Praha, Evropský literární klub 2006.

 Výpisky z díla: Příruční orákulum aneb Umění moudrosti

 Hloupost vždycky vstupuje bez zaklepání, protože všichni nevědomci jsou smělí. Sama jejich prostota, která jim zprvu brání vzít v úvahu námitky, zbavuje je později pocitu trapnosti.

Nikdy se nezdržovat s hlupáky. Je jím ten, kdo je nezná, a více ten, kdo je poznal, ale neodmítl. Jsou totiž nebezpeční v běžném styku, a v důvěrném škodliví. A třebaže na nějakou dobu je zadrží vlastní nedůvěra a cizí opatrnost, posléze svou hloupost provedou anebo vysloví, a pokud s ní otáleli, tedy jen proto, aby byla důkladnější.

 Hloupí jsou všichni, kteří na to vypadají, a polovina těch, kteří na to nevypadají.

 Aby byl člověk oblíben, musí použít jediného prostředku: odít se kůží nejtupějšího hovádka.

 Být ve střehu proti hrubcům, hašteřivcům, domýšlivcům a veškerému druhu hlupáků. Lze jich potkat mnoho a moudrost spočívá v tom, minout je.

Puklá nádoba se nikdy nerozbije a svou trvanlivostí se až zprotiví. Zdá se, že štěstěna závidí nejvýznamnějším osobám, protože klade na roveň dlouhověkost a neužitečnost jedněch s významem a krátkověkostí druhých. Takže tu budou chybět všichni, na nichž záleží, a zůstane ten, který nepřináší žádný prospěch.

Mlčenlivost je známkou sebeovládání. Srdce bez tajemství je jako odkrytá karta. Tam, kde je hloubka, jsou i hluboká tajemství, neboť se vyskytují veliké prostory a zálivy, do nichž se utápějí poklady.

 Ach, jak velkým byl mudrc, kterého znepokojovalo, že jeho spisy by byly po chuti mnohým! Vybraného muže nesytí obecná chvála. Někteří jsou však takovými chameleóny veřejné obliby, že nenacházejí požitek v příjemných váncích Apollónových, ale v přízemním dechu zástupů. To se týká i soudnosti: ta ať se nedá ošálit zázraky chátry, které jsou leda pro ohromování hlupců, poněvadž uvádějí v úžas obecnou nevědomost.

 Všichni jsou modloslužebníky: jedni úcty, druzí prospěchu, a všichni rozkoše.

Text a obrázek použit z https://citarny.com/.

Information

Vintage: 2021.
Variety: Garnacha.
Appellation: Calatayud. 


Description

Baltasar Gracián is the main range of the winery. High altitude vineyards, different orientations and exceptional slate and gravel soils, which, together with the antiquity of its traditional, bush vines, produce grapes harvests of exceptional quality.


Vineyard characteristics

Selection of Garnacha plots over 60 years old, from vineyards located in the hills of the Sierra Santa Cruz with quartzite and slate soils.


Winemaking

Destemmed and uncrushed grapes macerate for a month alternating delicate pumping-overs and pigeages. It ages for 12 months in French foudres and vats of 50hl for a better balance and conservation of the Garnacha aromas.

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Vína dle země
Záruka: 6
Značka: Bodegas San Alejandro
Oblast původu: Calatayud Aragón
Barva vína: Červené víno
Odrůda: Garnacha
Ročník: 2021
Klasifikace: Calatayud DO
Obsah alkoholu: 15 %
Obsah cukru: suché
Párování: vepřové, zvěřina, červené maso, maso
Objem: 0,75 l
Země původu: Španělsko

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:
VINAŘSTVÍ
San Alejandro
ŠPANĚLSKÉ
ARAGON - CALATAYUD

Bodegas San Alejandro

je jedním z nejvýznamnějších producentů v oblasti Calatayud. Jejich vína jsou vysoce ceněná jak ve Španělsku, tak i v zahraničí.

Toto vinařství se specializuje na produkci červených vín z odrůdy Garnacha (Grenache), která je považována za jednu z hlavních odrůd regionu. Bodegas San Alejandro používá moderní technologie a inovativní metody při výrobě svých vín, což jim umožňuje zachovat bohatost a charakter půdy a klimatu oblasti.

Některé z nejoblíbenějších vín od Bodegas San Alejandro jsou "Las Rocas", "Evodia" a "Calatayud". Tyto vína mají plnou chuť s intenzivními ovocnými tóny a jsou dobře vyvážená.

 

Pokud máte možnost, doporučuji navštívit jejich vinici a ochutnat jejich vína přímo na místě. Budete mít tak možnost prozkoumat jejich sortiment a poznat atmosféru tohoto krásného regionu.

Calatayud

je vinařská oblast ve Španělsku, nacházející se v autonomním společenství Aragon. Tato oblast je známá zejména svými červenými víny z odrůdy Garnacha (Grenache). Calatayud se nachází ve východní části provincie Zaragoza a má příznivé podnebí a půdu pro pěstování hroznů.

 

Vinařská tradice v Calatayudu sahá až do římských dob, ale obnova a modernizace vinic proběhla ve 20. století. V současné době existuje mnoho kvalitních vinařských podniků, které produkují vína různých stylů - od mladých a svěžích po těžší, vyšší alkoholem. Kromě červených vín se zde také pěstují bílé odrůdy jako Macabeo, Chardonnay nebo Sauvignon Blanc.

 

Odrůda Grenache, známá také jako Garnacha ve Španělsku, je jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších červených vinných odrůd na světě. Pochází pravděpodobně z oblasti Středomoří, ale rozšířila se do mnoha dalších vinařských regionů po celém světě.

Celkově lze říci, že Grenache je velmi zajímavá a univerzální odrůda, která produkuje vína různých stylů a charakteristik. Pokud máte rádi plné a ovocné červené víno, mohl by Grenache být pro vás skvělou volbou!

 

Grenache je charakteristická svou bohatou ovocnou chutí a nízkými tříslovinami. Je to odrůda s dobrou schopností akumulovat cukry a poskytuje vína s vyšším obsahem alkoholu. Vína z Grenache mají často aroma červeného ovoce, jako jsou třešně a maliny, doplněné kořenitými tóny.

 

V oblasti Calatayud je Grenache hlavní odrůdou pro výrobu červených vín. Díky půdním podmínkám a klimatu této oblasti se zde vína z Grenache vyvíjejí plného tvaru, s dobrou strukturou a elegancí.

 

Grenache se často používá ve směsích vín. Nejčastěji se mísí s dalšími odrůdami, jako je Syrah (Shiraz) a Mourvèdre, čímž vzniká slavná francouzská směs známá jako GSM (Grenache-Syrah-Mourvèdre), nebo Châteauneuf-du-Pape. Tato kombinace přináší vínu bohatost, plnost a jemné třešňové nebo ostružinové chutě. Grenache se také používá ve směsích pro výrobu růžových vín.

 

Châteauneuf-du-Pape je slavné francouzské víno produkované v regionu Rhône, konkrétně v oblasti Châteauneuf-du-Pape. Pro červená vína Châteauneuf-du-Pape se používá až 13 různých odrůd hroznů, avšak nejpoužívanější jsou následující:

 

  1. Grenache - Tato odrůda tvoří páteř červených Châteauneuf-du-Pape vín. Přidává tělo, sladkost a jemné ovocné aroma.

 

  1. Syrah (Shiraz) - Syrah přidává strukturu, tmavou barvu a kořeněný charakter do směsi.

 

  1. Mourvèdre - Tato odrůda přináší bohatství, hloubku, kořeněné tóny a třísloviny.

 

  1. Cinsault - Přidání této odrůdy do směsi může přispět k jemnosti a svěžesti vína.

 

  1. Counoise - Counoise může dodat citrusové aromata a živost do vína.

 

Dalšími povolenými odrůdami pro červené Châteauneuf-du-Pape jsou například Vaccarèse (Brun Argenté), Muscardin, Terret Noir nebo Picpoul Noir.

 

Každý producent může volit různé kombinace těchto odrůd, takže výsledné víno může být velmi rozmanité a unikátní.